1. Witamy na Forum Anglików!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Rejestracja anglika z kierownicą po prawej stronie

Dyskusja w 'Forum posiadaczy anglików' rozpoczęta przez użytkownika Misiek, 7-03 09.

1. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    Na chwile obecna (15.03.2009) nie ma mozliwosci rejestracji anglikow z kierownica po prawej stronie w Polsce ale jest juz pierwsza skarga do Komisji Europejskiej ktora bedzie rozpatrzona w czerwcu. Do tego czasu na pewno nie ma mozliwosci rejestracji anglika w Polsce.

A moze by tak wesprzec naszego rodaka ktory zglosil skarge do Komisji Europejskiej?
    Ale z drugiej strony to czy my w ogole tego chcemy? Czy chcemy miec mozliwosc rejestracji aut w Polsce z kierownica po prawej stronie?

Zapraszam do dyskusji.

2. Majster Złota rączka

Miasto:
    Internet
  3. jaras8704

jaras8704 Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Toruń
    hmm, jest to mozliwe tylko w taki sposob ze mamy znajomego na stacji diagnostycznej. w samej procedurze rejestracji nie ma roznic, bo majac papiery urzednik przeciez nie bedize chodzil i sprawdzal czy kierwonica jest po dobrej stronie. kiedys dzownilem do stacji w PAPOWIE TORUNSKIM, spytalem sie co jest potrzebne do przegladu anglika i odpowiedzieli ze..auto:), wiec z kwitem i papierami v5c oraz umowa idziemy i zalatwiamy formalnosci. a przekladki dokonujemy kiedy chcemy...jesli w ogole chcemy:)

4. jaras8704

jaras8704 Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Toruń
    jest cos takiego ze jak babka w urzedzie cos bedize sie pytala czy z anglii i spyta o przerobke to mow ze nie byl przerabiany. powiedz ze byl owszem z anglii ale mial kierownice po normalnej stronie. tam tez takie jezdza- slyszalem ten patent od kolesia co notorycznie sprowadza auto i tak robi- zazwyczaj babki nie maja pytan :thumb2:

5. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    A na przegladzie tez mowi ze kierownica jest po dobrej stronie a to co oni widza to odbicie lustrzane?

6. jaras8704

jaras8704 Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Toruń
    kolego, przeglad niektorzy robia nawet i auta z kierownica po prawej stronie. poza tym chyba wiesz ze polowa ludzi w polsce zalatwia sobie przeglady przez znajomosci..pozdrawiam

7. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    OK to powiedz mi przyjacielu ile razy zrobiles przeglad auta z kierownica po prawej stronie?

8. zweckform

zweckform Zaufany warsztat

Docenione treści:
    225
    Miasto:
    Grodzisk Mazowiecki
    Misiek,
    Co prawda to prawda da się zrobić przegląd jak masz dojścia do diagnostów
    Sam czasem tak robie ale nie po to aby jeździć angolem na Polskich blachach ale
    po to aby zarejestrować od razu auto i do sprzedaży mieć już twardy dowód :)
    W tym kraju wszystko jest możliwe

Pozdrawiam
    Rafał

9. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    Ale ja nie mowie ze to jest niemozliwe. Ja jedynie chce powiedziec, ze zaden diagnosta o zdrowych zmyslach ktory chce sie utrzymac w tej branzy nie zrobi przegladu anglika. Zalatwic przeglad przed przekladka zeby miec twardy dowod to jedno ale zrobienie przegladu do jezdzenia autem z kierownica po prawej stronie to wyrok na diagnoste. Majac nawet brata jako diagnoste watpie zeby poszedl on taki uklad zeby dawac przeglady anglikow do rejestracji i jazdy po Polsce chociaz jest to teoretycznie mozliwe.
    Po pierwsze to przy pierwszej kontroli w PL policja od razu bierze pod lupe stacje diagnostyczna ktora robi takie numery i diagnosci zdaja sobie z tego sprawe.

Ale nie mowie ze jest to niemozliwe, zdarzaja sie diagnosci kamikaze

10. jaras8704

jaras8704 Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Toruń
    1 raz- rejestrujac swoj samochod, pozniej robilem przekladke, tyle ze to bylo wszystko po znajomosci, ludzie znali tego co mial przelozyc kierownice itd..czy policja sie do tego przyczepia? odpowiem Wam jutro.

11. Alex

Alex Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Sosnowiec
    Witam!

Jestem tu nowy,i chcialem dowiedziec sie czegos w sprawie rejestracji samochodu z kierownica po prawej stronie, z tego co juz wyczytalem na roznych forach to ma byc ostateczne rozstrzygniecie sprawy w czerwcu tego roku. Głownie chodzi mi o mozliwosc zrobienia przegladu dzieki ktoremu bede mial mozliwosc rejestracji samochodu bez konsekwencji dla diagnosty. Czy ktos sie orientuje kiedy wchodzi ta ustawa i czy wogole ma byc ona zaakceptowana przez ministerstwo transportu. Posiadam samochod angielski skonczyl mi sie mot i samochod stoi w garazu poniewaz boje sie kontroli. Wykupione mam ubezpieczenie OC.Jeździłem samochodem przez prawie pół roku po Polsce do poki miałem ważny mot, nic nie przeszkadza mi w prowadzeniu auta z kierownica po prawej stronie,trzeba tylko byc uwaznym przy wyprzedzaniu jadac samemu, natomiast wszystko inne jest tak samo jak w europejczyku. Mysle ze jest wiecej takich osob jak ja którzy nie chcą przerabiac autka. Bardzo prosze o szybka odpowiedz osoby zorientowanej w tym temacie, bede bardzo wdzieczny za odpowiedz. Pozdrawiam

12. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    Zapomnij kolego.
    Cos slyszales ale jak to zawsze bywa nie do konca.

Na chwile obecna oczekujemy dwoch "duzych" rozstrzygniec.
    Pierwsza to werdykt Trybunalu Europejskiego w sprawie rejestracji "anglika" w Polsce na wniosek osoby prywatnej - i tutaj fakt termin to czerwiec.

Druga to ustawa ktorej projekt zostal przedstawiony bodajze w marcu, ktora zaklada ze nieobowiazkowy bedzie przeglad zerowy o ile auto ma wazny przeglad z innego kraju z Unii Europejskiej ale jest tam zapis ze dotyczy to tylko aut przystosowanych do jazdy po prawej strony ulicy takze anglikow to nie dotyczy, latwiej beda mieli handlarze z Niemiec, Francjii itp.

Moje osobiste zdanie pozostaje niezmienione od kilku juz lat - nie bedzie mozna rejestrowac anglikow ani jutro, ani pojutrze ani przez najblizsze 10 lat nawet jak Trybunal Europejski orzecze na korzysc tego goscia.

EDIT:

Jak ten czas za :cenzura: dala. Projekt nowelizacji zostal przedstawiny nie w marcu a w grudniu 2008. Tutaj jego tresc: http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekt..._ust_prawo_r_drog/px_projekt_prd_09_10_08.pdf

Anglikow dotyczy Art. 81 punkt 3 ktory brzmi:

13. Alex

Alex Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Sosnowiec
    Dzieki za szybka odpowiedz, myslalem ze bedzie bardziej optymistyczna i na moj plus.

Jednak moze na dzien dzisiejszy pozostaje tylko zrobic przeglad w niemczech,a potem rejestrujac autko w PL??

14. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    Teraz to mozemy tylko gdybac. Na chwile obecna nie zarejestrujesz anglika ani z niemieckim przegladem ani nawet jakbys pojechal do Kamerunu i tam zrobil przeglad. A jak wejdzie ta ustawa o ktorej wyzej piszemy to zobaczymy i wtedy bedzie mozna dyskutowac. Ale zanim ta ustawa wejdzie w zycie to Twoje auto bedzie juz rupciem wiec narazie nie musisz zaprzatac sobie glowy jak zarejestrowac anglika w PL.

15. pxal

pxal Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    wawa
    moje uszanowanie,
    czy koledzy znają już może interpretację Trybunału bądź mogą podpowiedzieć gdzie ją sprawdzić ?
    z własnych poszukiwań nic nie znalazłem, również w Min. Infrastruktury.
    dzięki

16. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    81
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    Nie ma jeszcze orzeczenie Trybunalu Europejskiego, jak bedzie to odpowiednia informacja znajdzie sie na glownej stronie.

17. standerus

standerus Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Kraków
    Odpowiadając na pytanie z topicu - czego chcemy?? ja chcę mieć możliwość zarejestrować swoje auto, które posiadam od kilku lat i zdarzyło się mi powrócić nim do kraju.

Ja wokół tematu kręcę się od lutego. było pisane w wielu miejscach wiele i:
    -odmowa zarejestrowania auta z kierownicą z prawej strony nie ma podstaw prawnych. To widzimisię naszych pasożytów, które dla własnego spokoju rozciągają zapis Dz.U.32 z 2003 pozycja 262. , dział3 rozdz1,pkt 2 mówiący że : „kierownica w pojeździe o liczbie kół większej niż trzy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości powyżej 40km/h nie powinna być umieszczona po prawej stronie pojazdu” Nasze drogie pasożyty zrozumiały że nie może. Jaka jest różnica między powinna a musi rozumie nawet mój 5 letni syn, niestety nasze państwo jest chyba lekko opóźnione w rozwoju... Dla przykładu - dzieci muszą chodzić do szkoły, ale tylko powinny dobrze się uczyć. Polskie państwo źle zaimplementowało dyrektywy unijne i teraz rżnie głupa udając ze problemu nie ma, same łamiąc wyroki i ETS (jak choćby akcyza) jak i NSA (wyrok I FSK 945/07, mówiący o wyższości prawa unijnego nad polskim).
    - Idziemy do wydziału komunikacji, chcemy złożyć wniosek o rejestrację, mówimy w okienku że nie wiemy co i jak. pokazujemy przegląd z innego kraju UE w tym przypadku MOT lub NCT. Pani odsyła do kierownika wydziału (opisuję tylko moją sytuację). Ten mówi że bez polskiego przeglądu ani dudu. Prosimy na piśmie, z jego podpisem i powołaniem się na akty prawne tej decyzji. Pan robi się bardzo zmieszany i nagle zaczyna nas lubieć. Mówi żeby pisać pismo do ministerstwa infrastruktury z prośbą o odstępstwo od Dz.U.32 z 2003 pozycja 262. , dział3 rozdz1,pkt 2. W ministerstwie odsyłają nam wniosek z prośbą o uzupełnienie wymaganych danych - zrobienie przeglądu wskazującego jakie zmiany konstrukcyjne uniemożliwiają rejestrację, zdjęć auta i wnętrza, opłatę 10pln, dowód zapłacenia akcyzy bądź vatu i takie tam. Telefonicznie dowiedziałem że zgodę taka wydają tylko zamiatarkom i autom korpusu dyplomatycznego. Więc decyzja będzie jedna - odmowna, ale urzędnik z ministerstwa podpisze się pod nią podając podstawy prawne. To otwiera nam możliwość pozwania ministerstwa nawet w ETS jak nas ułańska fantazja poniesie. Mamy podstawę do ew roszczeń w stosunku do Min Infr. dotyczących np zwrotu poniesionych kosztów przekładki (to tylko taki mój pomysł :wack: )
    - Po uzyskaniu negatywnego wyniku przeglądu zerowego odwołujemy się do samorządowego kolegium odwoławczego wskazując między innymi na niezgodność polskiego prawa z dyrektywami UE nr: 77/649/EWG (dot. pola widzenia kierowców) i 70/311/EWG (dot. układów kierowniczych) z późniejszymi zmianami. . Ta ostatnia mówi wprost: “Państwa członkowskie nie mogą odmówić pojazdowi silnikowemu przyznania świadectwa homologacji EWG ani homologacji krajowej ze względu na jego układ kierowniczy, jeżeli układ ten spełnia wymogi zawarte w niniejszej dyrektywie.” Nie ma przy tym znaczenia, czy ruch w danym kraju jest prawo- czy lewostronny. Należy tez wskazać na precedens - wyrok Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z lipca 2008 roku, które uchyliło i skierowało do ponownego rozpatrzenia decyzję o odmowie zarejestrowania “anglika” przez urząd powiatowy w Kwidzynie. Kolegium powołuje się właśnie na te dyrektywy i wyższość prawa wspólnotowego nad krajowym. - Dyrektywa UE podlega implementacji, nie jest stosowana bezpośrednio – broni się Mikołaj Karpiński z resortu infrastruktury. Jednak i ten argument został zbity. W ocenie SKO w Gdańsku dyrektywa 70/311/EWG “nie została w sposób prawidłowy implementowana do systemu prawa krajowego, bowiem de facto nie doprowadzono do harmonizacji tego prawa z normami w niej zawartymi”.

A ja swoją drogą zastanawiam co się musi stać zeby wreszcie ten problem dostrzeżono i coś z nim zrobiono. chyba trzeba by zrobić mały zlot w Wawie przed ministerstwem i popalić trochę opon, może wtedy kacyki z politycznego nadania poświęciłyby sprawie chwilę.

Pozdrawiam.

Załączone pliki:

18. gumis

gumis Uczestnik

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Przeworsk
    Adres strony:
    to kiedy jedziemy palic te opony ?

19. standerus

standerus Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Kraków
    Choćby jutro. Taką akcję trzeba bedzie chyba kiedyś zorganizować

20. mruz

mruz Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Bobrowa
    Również śledzę temat do ok. roku i wydaje mi się, że potrzebna byłaby taka zorganizowana akcja, bo najwyraźniej Ci na górze nie widzą żadnego problemu, a takowa akcja uświadomiłaby może że są w błędzie i powinni przynajmniej się zastanowić na sytuacją. Również w dalszym ciągu nie ma odp. na petycję do premiera w tej sprawie,
    http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=3778
    a tak zabiegał o poparcie polskich wyspiarzy. więc pytam: Gdzie ta Irlandia..? człowiek kupuje tam auto, przyjeżdża do Polski i... wraca bo nie może zarejestrować :haha:

21. standerus

standerus Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Kraków
    Polskie urzędy wg prawa mają 30 dni na udzielenie odpowiedzi.

A chyba rzeczywiście skończy się tym że angliki będą musiały nagle włączyć awaryjne i zablokować drogę pod sejmem :)

22. Majster Złota rączka

666
    Miasto:
    Internet

Poleć tę stronę