1. Witamy na Forum Anglików!
    Aktualnie przeglądasz stronę jako gość. lub
    Rejestracja otworzy przed Tobą drogę do zupełnie nowego, dzikiego świata motoryzacji!
    Jako użytkownik uzyskasz pełen dostęp do forum oraz będziesz mógł tworzyć tematy oraz brać udział w dyskusji.
    Gorąco zachęcamy oraz zapraszamy do rejestracji!

Usuń ogłoszenie

Akcyza na samochody

Dyskusja w 'Prawo' rozpoczęta przez użytkownika Misiek, 20-08 09.

1. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    80
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    W związku z licznymi (często powtarzajacymi się) pytaniami odnośnie tego jaki termin mamy na opłacenie akcyzy, kto powinien opłacic akcyzę oraz ile wynoszą stawki podatku akcyzowego powstał ten temat. Wszelkie dyskusje na temat akcyzy proszę prowadzić w tym wątku.

W skrócie:

-Stawki akcyzy: 3,1% dla samochodów do 2000cm3 oraz 18,6% dla aut powyzej 2000cm3.

-Na opłacenie akcyzy mamy 30 dni od fizycznego pojawienia się auta w Polsce (czyli od przekroczenia granicy RP) z zachowaniem 14 dniowego okresu na złożenie deklaracji.

-Akcyzę opłaca osoba która sprowadziła auto do PL, jeżeli kupujecie auto od handlarza w Polsce to jego obowiazkięm prawnym jest opłacenie akcyzy.

-Podatek akcyzowy płaci się od ceny z Eurotaxu (średniej wartości danego auta na rynku polskim) a nie od ceny z umowy.

2. Majster Złota rączka

Miasto:
    Internet
  3. lukzer

lukzer Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Lubuskie
    Na opłacanie akcyzy mamy 30 dni od pojawienia się auta w Polsce. A jak wygląda sytuacja kiedy przyjechałem autem z Angli dwa miesiące temu i po tym czasie chce sprzedać to auto w Polsce kto musi zapłacić akcyzę czy ja muszę czy może juz ten co kupi auto odemnie (jak bym na umowie wpisał Anglie jako kraj sprzedaży) i drugie pytanie co z wyrejestrowaniem auta z Angi ? kto ma wysyłać Notification of Permanent Export i co w przypadku gdy nikt tego nie wysle do DVLA ?

4. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    80
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
    Osoba przyprowadzajaca auto do Polski ma obowiazek oplacenia akcyzy. Jezeli auto spowrotem wezmiesz do UK i tam sprzedasz to na umowie bedziesz mogl legalnie wpisac ze miejsce zawarcia tranzakcji mialo miejsce w UK i wtedy nowy właściciel ma obowiazek oplacenia akcyzy.
    Osoba wywazaca auto powinna wyslac NoPE, gdy nikt tego nie wysle to w przypadku niezadeklarowania SORN'u i skonczeniu sie TAX'u beda scigac właściela. SORN mozna zglosic na max 12 miesiecy.

5. lukzer

lukzer Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Lubuskie
    A jeżeli zabiorę auto do UK to tam wystarczy ze spisze umowe miedzy mna i kupujacym czy trzeba wpisac kupujacego na V5C i dopiero jak dostanie on v5c na siebie bedzie mogl z tym udac sie do celnego ?

6. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    80
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
  7. express79

express79 Nowy

Docenione treści:
    1
    Miasto:
    norfolk
    ja to rozumiem tak,ze najkorzystniej dla sprzedajácego jest spisac umowe kupna-sprzedazy w jezyku polskim ,wpisujeac miejsce sprzedazy w UK. przekazuje sie wtedy kupujacemu V5 wraz z umowá,z tym ze,dla wlasnego bezpieczenstwa,bez tego odcinka V5 o exporcie,ktory sami wysylamy do DVLA.
    dobrze kombinuje??
    pzdr

8. Misiek

Misiek VIP

Docenione treści:
    80
    Miasto:
    Szczecin
    Adres strony:
  9. xkozakx

xkozakx Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Gryfino
    Witam. Mam Angliczka od grudnia 2008, kilka miesiecy temu sprowadzilem go do PL i dopiero teraz mam zamiar go przekladac.
    ''Na opłacenie akcyzy mamy 30 dni od dnia zadeklarowania sprowadzenia auta do Polski. Na zadeklarowanie sprowadzenia auta mamy 14 dni od dnia przekroczenia granicy RP''. Mam pytanie co do tego. Skad kto bedzie wiedzial jak dlugo moje auto jest w pl i komu trzeba to zadeklarowac?
    p.s. nie wyslalem jeszcze V5C/4 do DVLA i czy to ma jakies znaczenie kiedy to zrobie?

10. slawquu

slawquu Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Tarnobrzeg
    Jestem na świeżo po procedurze rejestracji Anglika, ktorego byłem w posiadaniu od maja 2008 roku i tudzież w tym czasie tez auto przyjechało do Polski, VC5 był wystawiony na mnie. W urzędzie celnym oprócz deklaracji opłacenia akcyzy, potrzebują oświadczenia w którym jest napisane ze jest sie włascicielem samochodu, a w deklaracji podaje sie date przekroczenia granicy RP, maksymalnie 14 dni wstecz od momentu wizyty w UC. Akcyze wyliczają od ceny netto, czyli ceny krajowej rynkowej pomniejszonej o 22 % VAT i 18,6 % lub 3.1 % podatku akcyzowego. I dopiero od ceny netto wyliczaja albo 18,6 albo 3.1 % podatku który faktycznie musimy zapłacic w UC

11. xkozakx

xkozakx Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Gryfino
    Dzieki slawquu ale skad wezme takie oswiadczenie wlasnosci samochodu?
    To w tej deklaracji oplacenia akcyzy sam wpisuje date jaka chce.... i oni, ze tak powiem wierza mi na slowo?

12. marekfl

marekfl Zaufany warsztat

Docenione treści:
    55
    Miasto:
    Kielce
    Adres strony:
    kolego taka deklaracja jest np. umowa kupna auta.

Co do daty to Urząd Celny bedzie sprawdzał date podana na umowie, czyli date wpisania w umie, ktora nie jest nigdy rownoznaczna z data przekroczenia granicy, a ta informacje i miejsce gdzie przekraczales granice (jesli auto przyjechalo na kolach lub podac nr rej lawety ktora je przywiozla) bedziesz musial wpisac. Tak wiec dobrze by było zeby wszystko sie trzmało kupy .....

przykladowo kupilem auto w czwartek, w piatek wieczorem przekraczalem granice w poniedzialek jestem w urzedzie celnym ...

13. slawekkawas

slawekkawas Uczestnik

Docenione treści:
    3
    Miasto:
    ŁÓDŹ
    a jak dowod V5 jest na tego co oplaca akcyze ?
    to jaka ma umowe ? chyba wystarczy samo oswiadczenie o wlasnosci i dacie przekroczenia granicy , bez umowy...

14. marekfl

marekfl Zaufany warsztat

Docenione treści:
    55
    Miasto:
    Kielce
    Adres strony:
    oswiadczeniem o wlasnosci jest wlasnie dowod (jesli jestes wlascicielem) lub umowa jesli nabyłes auto wewnatrz wspolnotowo ale nie jest zarejestrowana na ciebie.

15. xkozakx

xkozakx Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Gryfino
    ''kolego'' gdybys czytal wczesniej to bys wiedzial ze papiery sa na mnie dlatego nie mam umowy k/s i po to pytam. Teraz wiem ze V5 jest takim oswiadczeniem. Nie wiem tylko dalej co z ta data przekroczenia granicy? na jakiej podstawie mi uwierza?

16. gumis

gumis Uczestnik

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Przeworsk
    Adres strony:
    Ja utknołem w skarbowym wlasnie ze wzgledu na brak umowy , nie chca wydac VAT 25 !
    Auto jest na mnie od 2007 roku.
    To jakas paranoja , nie moge zarejestrowac legalnie nabytego auta na terenie UE w Polsce.
    Do tego inna polska sprzecznosc umowy nie potrzeba w Celnym ani w Komunikacyjnym a w Skarbówce tak !

wiem wiem zaraz napisza sfabrykuj umowe ale dla mnie to ostatecznosc po 3 latach pobytu w UK w Polsce czuje sie jakbym wrócił do jakiegos buszmeńskiego kraju

17. slawekkawas

slawekkawas Uczestnik

Docenione treści:
    3
    Miasto:
    ŁÓDŹ
    Date nabycia z 2007r. ( w twoim przypadku) masz na drugiej stronie V5 I taka wlasnie date wpisujesz na oswiadczeniu na dole druku Vat-24 , ktory skladasz, aby otrzymac Vat-25, Taka wersja wystarczy w urzedzie skarbowym i urzedzie komunikacyjnym i nie ma nikt prawa zadac od Ciebie umowy skoro jej nie mozesz prawnie posiadac .A to ze wczesniej kupiles pojazd od Barta Simpsona nikogo nie powinno obchodzic.Jedynie date wprowadzenia na polski obszar celny powinienes uwzglednic jako niezbyt odlegla tzn max. 14 dni wstecz.

18. gumis

gumis Uczestnik

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Przeworsk
    Adres strony:
    sprawe akcyzy mam uregulowana dostałem zwolnienie jako auto sprowadzone na mienie przesiedleńcze, rozmawiałem
    z urzednikiem w skarbówce taki totalny urzedniczy beton nie i juz ! stoi w przepisach ze aby dostac vat 25 należy miec umowe albo fakture istna paranoja !!

19. makas1982

makas1982 Początkujący

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    uk
    Mam pytanie rejestrowal juz ktos auto na mienie przesiedlencze podobno jest ta osoba zwolniona z akcyzy?????
    Przecierz jak bym mial zaplacic akcyze od swojego auta to byl bl jeden wielki nonsens...
    Przerabial juz ktos cos takiego?

20. gumis

gumis Uczestnik

Docenione treści:
    2
    Miasto:
    Przeworsk
    Adres strony:
    tak przerabiałem, tzn mam zwolnienie z akcyzy co chcesz wiedziec ?

21. xkozakx

xkozakx Nowy

Docenione treści:
    0
    Miasto:
    Gryfino
    Wiec co dokladnie trzeba zrobic bedac wlascicielem auta. Jak zalatwic zwolnienie z akcyzy i w jaki sposob to przechodzi to pozniej w skarbowce?

22. Majster Złota rączka

666
    Miasto:
    Internet

Poleć tę stronę

Użytkownicy odwiedzili tę stronę szukając:

1. portal akcyzowy samochody z uk

,
  2. urzat celny oplaty akcyzy z wielkiej brytani

,
  3. anglik samochod akcyza

,